Předškoláka na doma 1
Dobrý den milí rodičové předškoláků,
aktuální situace nám bohužel teď nedovolí, abychom se s předškoláky každé úterý připravovali na vstup do školy. Zkusím Vám tedy alespoň touto cestou dát pár tipů, jak si s dětmi hrát, tvořit, být v pohybu a přitom je učit něco nového...
Nejdříve si můžete přečíst desatero pro rodiče dětí předškolního věku, které je rozděleno na 10 oblastí. Já Vám každé úterý pošlu jeden tip z každé oblasti, který Vám snad pomůže při rozvoji předškolních dovedností.
Nezapomínejte prosím, že každé dítě je originál a každému z nás jde něco lépe a něco hůře. Já se snažím dětem zpočátku poskytovat plnou podporu při učení se nových věcí a postupně podporu ubírám. Věřím, že každé dítě potřebuje být úspěšné a každé dítě potřebuje svůj čas.
Ať se Vám daří a učení je zábavou!
A tady je slíbených 10 tipů
- Házení míčem - najděte si doma míč, postavte se do kolečka, naproti sobě a házejte, míče můžou mít různou velikost a často s dětmi používáme při házení hádanky, tzn. že hodit může ten, kdo řekne např. název měsíce v roce (únor - hodím tátovi - duben - táta hodí mamce atd.)
- Dodržování pravidel - zkuste si doma stanovit nové pravidlo, např. aktuálně mytí rukou - před jídlem, po záchodě, když přijdeme z venku - nejprve dítěti poskytněte plnou podporu, ukažte, jak si správně mýt ruce a postupně podporu ubírejte. Ideálně by si dítě mělo mýt ruce bez vašeho slovního napomenutí. To jaké pravidlo si doma zvolíte, nechám na Vás, ale čím více bude dítě samostatnější a ochotnější přijímat a osvojovat si nová pravidla, tím lépe mu ve škole bude😊
- Slovní zásoba - na kroužku Předškolák máme rádi hru Bomba (https://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/tik-tak-bum-junior). Děti vymýšlejí slova, která mají spojitost s obrázkem na kartě. Ale musejí rychle, aby jim bomba nevybuchla v ruce.
Pokud nechcete hru koupit, zkuste jako bombu použít nařízený budík, či telefon (nastavení budíku), který nečekaně zazvoní. Témata obrázku na kartě jsou - škola, zoo, domov, školka, v parku, na hřišti, v obchod. Jak hrát: zvolíme si téma, např. škola, zapneme bombu (budík, telefon) a pak každý z hráčů musí říct slovo, které souvisí se školou (aktovka, sešity, penál, paní učitelka) a přitom si bombu předáváme z ruky do ruky. A nikdo nechce, aby nám bomba vybuchla v ruce...
- Grafomotorika - posílám dva pracovní listy na rozvoj grafomotorických dovedností.
- Skládání obrázku - pokud máte možnost si vytisknout jednoduchý obrázek, rozstříhat do nejdříve na 4 části, časem i na více částí a děti ho mohou složit zpátky a nalepit na čistý papír stejné velikosti. Pokud nemáte možnost tisknout, využijte letáky, staré časopisy. Zpočátku použijte jednoduchý obrázek, později můžete použít i obrázky i složitější. Tipy na 2 obrázky posílám.
- Představa o čísle - většina dětí už umí číselnou řadu, tzn. počítat 1 - 10 (20 ..), důležitá je i představa o tom, že číslovka vyjadřuje počet. Zkuste si na papírky napsat čísla od 1 - 10 a pak poprosit dítě, aby Vám k číslu 3 přineslo stejný počet vidliček, k číslu 5 přineslo stejný počet kolíčků na prádlo, k číslu 10 stejný počet třeba pastelek...
- Trénování paměti - tzv. Kimova hra. Najděte doma např. 6 různých předmětů: např. vidlička, kolík na prádlo, pastelka, korálek, lepidlo, ořezávátko. Předměty dejte do řady na stůl a řekněte dítěti, ať si je prohlédne a zapamatuje. Pak ho pošlete do vedlejšího pokoje s tím, že jednu věc ze šesti vezmete a schováte. Když se dítě vrátí ke stolu, mělo by poznat, která věc chybí. Hru můžete dělat složitější, tím, že použijete více předmětů a dále se můžete ptát dítěte, k čemu se jednotlivé věci používají. A hlavně si můžete i vy procvičit svoji paměť.
- Společenské hry - nejlepší aktivita pro posílení dovedností jako je dodržování pravidel, umět počkat, vystřídat se, pochopit pravidla, skupinová spolupráce.
Tipy na hry: Člověče nezlob se, Monopoly junior, Ubongo junior, Dobble
- Tvořivost - jednoduché trhání papíru, kdy z kousku trhaného papíru vytvoříte obrázek. Vezměte jakýkoli papír a dejte ho dítěti natrhat na malé kousky, poté vezměte lepidlo a tyto natrhané kousky papíru nalepte na čistý papír do podoby např. sluníčka nebo domečku.
- Orientace ve svém prostředí - zahrajte si na architekty a zkuste si namalovat mapu dětského pokoje. Papír bude jako půdorys pokoje a vy pomůžete dítěti nakreslit, kde přesně stojí jeho skříň, kde má postel a hračky. Můžete zakreslit okno, dveře. A zároveň se můžete dítěte ptát, co má v pokojíku nejraději, jaké je jeho oblíbené místo...