10 tipů na aktivity pro předškoláky

1. Pohybová aktivita - zkuste s dětmi klasickou rozcvičku, kde si zkusíte stát na jedné noze (a třeba přitom počítat do 5), uděláte 5 dřepů, zkusíte holubičku, skočíte pár žabáků, otočíte alespoň 2x hlavou do stran a pořádně se zhluboka nadechnete a vydechnete.

2. Další pravidlo - pokud už máte zvládnuté alespoň jedno pravidlo, zkuste do denního režimu přidat další např. příprava příborů před obědem. Nejdříve vysvětlete a ukažte dítěti, jak se správně připravují příbory - na jakou stranu patří vidlička a na jakou stranu nůž. Poté před každým jídlem poproste dítě, aby připravilo příbory na stůl.

3. Slovní fotbal - doma nebo na procházce si zkuste zahrát slovní fotbal - první z vás vždy "vykopne" první slovo např. autobus, další člen rodiny musí vymyslet slovo na s - třeba slon - a další slovo na n..a tak se postupně všichni vystřídáte. Dítě se naučí rozlišovat první písmeno ve slově a zároveň si může rozšířit slovní zásobu.

4. Grafomotorika - na této stránce najdete 2 grafomotorické listy na procvičení.

5. Vytleskávání slabik - najděte si v knížce jakékoli obrázky, poproste dítě, ať obrázek vždy pojmenuje a pak zkusí slovo vytleskat podle slabik - např. jahoda - ja-ho-da. Zpočátku najděte slova jednoduchá, spíše dvojslabičná. Poté, co to dítě zvládá, zvolte i slova tří-, čtyřslabičná.

6. Předložky a orientace - nad, pod, vedle a další - obrázek, který najdete v příloze, ukažte dítěti a poproste jej, aby Vám ukázalo např. co je vlevo vedle sluníčka, co je pod míčem, co je vpravo vedle melounu. Dítě si krásně procvičí základní předložky, prostorovou a pravolevou orientaci.

7. Schopnost si zapamatovat - skvělá hra na pamět je pexeso, zkuste nějaké najít doma a pokud si chcete jedno vyzkoušet on-line, nabízím odkaz na stránky RC Vlnka, kde najdete skvělé sporťáčkové pexeso. Najdete ho zde.

8. Základní společenská pravidla - pokuste se i v běžném denním režimu vést dítě k základním pravidlům společenského chování. Za věci poděkovat, omluvit se, umět si o věci požádat. Přidám i jeden tip na knížku Dědečku, vyprávěj od Ladislava Špačka, knihu lze zakoupit např zde. 

9. Dítě by mělo vnímat kulturní podněty - opět jeden tip na stránky našeho RC Vlnka , kde najdete videa s pohádkami, básničkami. Dítě by mělo vydržet celou pohádku sledovat (pokud ho tedy bude bavit), nemělo by nikam odbíhat, dělat u sledování jinou činnost. Po skončení pohádky by Vám mělo stručně říct, o čem pohádka byla. Videa najdete zde.

10. Orientace v prostředí - třídíte doma odpady a zná Vaše dítě, jaký odpad patří do správného kontejneru? Na této stránce najdete obrázek s třemi barevnými kontejnery. V každém kontejneru je i znázorněno, co do něj patří. Zkuste si s dítětem povídat o tom, co na obrázku vidíte. Poté můžete "najít" doma vhodné odpadky a zkusit je s dětmi správně roztřídit tzn. kus papíru patří do modrého kontejneru, plastovou láhev budeme vždy dávat do žlutého kontejneru a sklenici od okurek hodíme do kontejneru zeleného. Jako kontejnery můžete použít staré krabice, které barevně odlišíte nebo si můžete kontejnery z obrázku vystřihnout.

Přeji, ať je Vám učení hlavně zábavou!